Logotip

Če želimo izboljšati prepoznavnost našega podjetja v javnosti, je logotip, še bolje pa kar celostna grafična podoba, osnova za pozitivne premike v tej smeri. Ko razmišljamo o novem logotipu, moramo dobro premisliti o tem, kakšen logotip si želimo, saj mora le-ta kar najbolje (skozi grafično podobo) predstavljati naše podjetje, oziroma poslanstvo in vizijo v njem. Danes je kreiranje logotipa veliko bolj dovršen (tako tehnično kot estetsko), kot je bilo to še pred nekaj desetletji. Če se ozremo malce nazaj, bomo kmalu ugotovili, da se je v zgodovino zapisalo kar nekaj pionirjev, ki so izdelali tako prepoznavne logotipe, da jih še danes takoj prepoznamo oziroma takoj povežemo podjetje z logotipom. V kolikor nam to uspe, smo dosegli glavni cilj – prepoznavnost logotipa in asociacijo z našimi izdelki/storitvami.

Logotip

Kot prvi pravi logotip v modernejši družbi štejemo trikotni znak blagovne znamke Bass, ki je bil narejen leta 1876, pravi razcvet pa panoga izdelave logotipa doživlja v zadnjih 40 letih. Celostna grafična podoba, del katere je tudi logotip, pozna kar nekaj pionirjev, ki so poskrbeli za prve zares prepoznavne logotipe. Ste že slišali za dvojec Giesmar&Chermayeff? Če se ukvarjate z grafičnim dizajnom, zagotovo ste. Prav ta dvojec je avtor nekaj zelo uspešnih in prepoznavnih logotipov, na primer znak za NBC in televizijski program National Geographic – tako prepoznaven logotip se uporablja še danes. Logotip ameriške letalske družbe Continental Airlines, pa tudi korporacije Bell Telephone je izdelal Saul Bass – še eden od pionirjev izdelave logotipov. Tretji od pravih pionirjev pa je Paul Rand – njegovih rok delo je logotip računalniške korporacije IBM, pa tudi logotip ABC tv mreže.

V kolikor se odločate za nov logotip, je zelo dobro razmisliti tudi o ustrezni pravni zaščiti izdelka – vsekakor morate grafično podobo ustrezno zavarovati, bodisi kot blagovno znamko, bodisi kot uradno registrirano zaščiteno grafiko. Če želite dodatne informacije o teh pravnih postopkih, se lahko obrnete na Urad za varstvo intelektualne lastnine, za začetek tudi na spletu.